شما در حال مشاهده نسخه موبایل وبلاگ

فنآوری اطلاعات

هستید، برای مشاهده نسخه اصلی [اینجا] کلیک کنید.

آموزش پین کردن سایت در تسکبار و استارت منوی ویندوز ۱۰

آموزش پین کردن سایت در تسکبار و استارت منوی ویندوز ۱۰

اگر علاقه دارید که با تسکبار ویندوز ۱۰ کار کنید، می توانید تمام نکات تنظیمات تسکبار ویندوز را در این مطلب بخوانید. اما بعد از تولید این مقاله یک قابلیت دیگر به آن اضافه شد که برای پین کردن سایت در تسکبار و یا پین کردت وبسایت در استارت منو موضوعیت دارد. در این مقاله می خواهم دقیقا به این دو موضوع اشاره کنم و ترفند تنظیماتی آن را یاد دهم.

واقعیت امر این است که دسترسی به سایت هایی که مکررا از آن ها استفاده می کنیم اما به هر دلیلی دسترسی دستی به آن ها و یا حفظ کردن آدرس آن ها ممکن است برای تان مشکل باشد، واقعا دردسر ساز است. مهم نیست که از چه مرورگری اعم از کروم، فایرفاکس یا حتی اج استفاده می کنید، به کمک این قابلیت می توانید آدرس مورد نظرتان را در تسک بار پین کنید و هر بار که می خواهید به سایت مورد نظر مراجعه کنید فقط یک بار روی آیکون نمایشی آن کلیک کنید.

در ادامه این مطلب به شما یاد می دهیم که برای هر مرورگری که استفاده می کنید، شامل

 • کروم
 • فایرفاکس
 • اج کلاسیک
 • اج جدید

چطور یک سایت را در تسک بار یا استارت منوی ویندوز ۱۰ پین کنید.

Google Chrome

ابتدا کروم را باز کنید. در ادرس بار، ادرس سایتی که می خواستید آن را پین کنید وارد کنید و با یک اینتر در موقعیت سایت مورد نظر قرار گیرید.

وقتی که سایت کاملا لود شد، در سمت راست و بالا روی سه نقطه آپشن کلیک کنید و از ان جا گزینه More Tools را انتخاب و در زیر بخش این آپشن Create Shortcut را انتخاب کنید.

ایجاد میانبر سایت در کروم

در این حالت یک پنجره پاپ آپ باز می شود که اگر به شما اجازه می دهد نام شورت کات خود را تغییر دهید و در ادامه Create را کلیک کنید. این کار موجب می شود که یک شورت کات از سایت مورد نظر به طور اتوماتیک روی دسکتاپ ویندوز ۱۰ تان ایجاد شود.

به طور پیش فرض، Chrome صفحه وب مورد نظر را به عنوان یک برگه در یک پنجره معمولی مرورگر Chrome باز می کند. می توانید گزینه “Open as Window” را تیک بزنید تا مرور گوگل کروم هنگام کلیک روی میانبر، صفحه را در پنجره خود با آیکون نوار وظیفه خود باز کند.

ایجاد میانبر سایت در کروم

وقتی که تنظیمات لازم انجام شدند می توانید روی شورت کات مورد نظر از سایت در دسکتاپ راست کلیک کنید و گزینه Pin to Start یا Pin to Taskbar را انتخاب کنید. وقتی که پین سازی انجام شد، دیگر نیازی نیست که آن شورت کات را روی دسکتاپ نگه دارید. روی ان راست کلیک کنید و دلیت کنید.

ایجاد میانبر سایت در کروم برای تسکبار ویندوز 10

در نهایت می توانید حالا از طریق تسک بار و یا استارت منو به این آپشن دسترسی داشته باشید.

Firefox

برای ایجاد شورت کاتی از سایت در فایرفاکس برای تسکبار یا استارت منو، باید ابتدا سایت را در این مرورگر با یک شورت کات تعریف کنید. برای این کار استارت منو را کلیک کنید و در آن Firefox را بنویسید و بعد از اینتر کردن، روی نتیجه نهایی راست کلیک کنید و گزینه Open File Location را انتخاب کنید.

Open File Location

در پنجره جدید File Explorer، روی Firefox راست کلیک کنید و گزینه Create Shortcut را انتخاب کنید. در این حالت باید پیام Windows can’t create a shortcut here. Do you want the shortcut to be placed on the desktop instead? را مشاهده کنید. در این حالت انتخاب بعدی شما ضرورتا Yes باید باشد.

ایجاد میانبر سایت در فایر فاکس برای تسکبار ویندوز 10

در این حالت روی آیکون جدید Firefox در دسکتاپ راست کلیک کنید. در لیست باز شده در انتها Properties را انتخاب کنید. این پنجره در نواحی بالا یک فیلد Targetدارد. در این فیلد آدرس کامل URL صفحه سایتی را که می خواهید در تسکبار یا استارت منو پین کنید را بنویسید.

در زیر نمونه ای از فیلد Target برای یک ادرس را مشاهده می کنید:

"C:\Program Files (x86)\Mozilla Firefox\firefox.exe" https://www.howtogeek.com

در انتها روی ok کلیک کنید.

ایجاد میانبر سایت در فایر فاکس برای تسکبار ویندوز 10

وقتی که تنظیمات نهایی شد، روی شورت کات مورد نظر از سایت خود در فایرفاکس، در دسکتاپ راست کلیک کنید و یکی از گزینه های دلخواه از “Pin to Start” یا “Pin to Taskbar” را انتخاب کنید. در نهایت اجازه دارید، که شورت کات را دلیت کنید.

مرورگر Edge جدید

تنظیمات مرورگر اج قبلی یا اج جدید تقریبا متفاوت است. اج جدید بیشتر یاد آور کروم است.

برای ست کردن و پین کردن یک سایت در تسک بار که می خواهید در اج جدید باز شود، باید ابتدا به محل تنظیماتی Settings و More بروید. برای یافتن این موقعیت می توانید از کلید ترکیبی Alt+F استفاده کنید یا این که سه نقطه آپشن در بالای سمت راست مرورگر اج را کلیک کنید و آن را بیابید.

تنظیمات مرورگر اج و پین کردن سایت در تسکبار

علاوه بر این ، Edge جدید دارای ویژگی جدید و دلپذیری با عنوان Launch Taskbar Pinning Wizard است که می توانید درست در زیر “Pin to Taskbar” مشاهده کنید. با کلیک بر روی این آپشن، و Edge شما را از طریق منوی کوتاه راهنمایی می کند که به شما امکان می دهد محبوب ترین وب سایت ها و برنامه های وب مایکروسافت را در نوار وظیفه خود پین کنید.

Classic Edge

اگر در ویندوز ۱۰ خود از مرورگر قبلی اج استفاده می کنید و آن را بروز رسانی نکرده اید هم می توانید سایت هایی را به کمک آن در تسکبار و استارت منو پین کنید.

ابتدا مرورگر اج را باز کنید و به سایت مورد نظر بروید. سپس سه نقطه آپشن سمت راست را کلیک کنید و گزینه Pin This Page to the Taskbar را انتخاب کنید. وقتی مطمئن شدید که این کار را به درستی انجام داده اید می توانید شورت کات ایجاد شده روی دسکتاپ را پاک کنید.

میانبر اج در استارت منو

برای این که سایت مورد نظر را در استارت منو پین کنید یک مرحله اضافی دارید. برای این کار به سایت مورد نظر در مرورگر اج بروید. از آن جا روی سه نقطه آپشن در بالای صفحه و سمت راست کلیک کنید و More Tools را انتخاب کنید. Pin This Page to Start را در ادامه انتخاب کنید و شورت کات ایجاد شده روی صفحه دسکتاپ را پاک کنید.

Pin This Page to Start

بدین صورت شورت کات از سایت را مستقیما به تسک بار یا استارت منو اضافه می کنید

سخن آخر

اگر شما از مرورگری به غیر از موارد بالا استفاده می کنید ( نظیر اپرا و سافاری و غیره ) در بخش های تنظیماتی شان ممکن است امکاناتی برای ایجاد شورت کات برایتان فراهم کنند.

اگر شورت کات سازی صرفا روی دسکتاپ انجام می شود می توانید این کار را انجام دهید و با راست کلیک کردن روی شورت کات ها آن ها را از آن جا در مکان های دلخواه پین کنید.

اگر مرورگر مورد نظر، مستقیما امکان شورت کات سازی روی استارت منو و تسکبار را فراهم می کند کارتان راحت تر است.

منبع

آموزش گرفتن اسکرین شات کامل از سایت در اندروید و iOS

گرفتن اسکرین شات کامل از سایت در اندروید و iOS

اسکرین شات کامل از سایت به کمک افزونه های مختلف در مرورگرهای وب به راحتی قابل انجام است. به طوری که شما می توانید هر بخش دلخواه یا کلی از یک سایت را با یک کلیک در اختیار داشته باشید. اما این کار در اندروید و آی او اس کمی دشوار و بحث بر انگیز است.

در این مطلب قصد داریم نحوه گرفتن اسکرین شات کامل از سایت در موبایل به صورت اندروید و آیفون را به شما یاد دهیم.

نرم افزار گرفتن اسکرین شات کامل از سایت در موبایل های اندرویدی


در این بخش به معرفی دو اپلیکیشن خواهیم پرداخت که کمک می کند اسکرین شات های فول پیجی را برای تان تولید کند.

اپلیکیشن اندرویدی LongShot for Long Screenshot

یکی از بهترین اپلیکیشن هایی که به شما اجازه می دهد به سادگی، یک اسکرین شات کامل از سایت در موبایل های اندرویدی ایجاد کنید LongShot for Long Screenshot نام دارد. این نرم افزار رایگان است و کار با آن بسیار ساده است. وقتی که LongShot for Long Screenshot را نصب کردید آپشن های محتلفی در اختیار شما قرار می دهد که مهم ترین آن برای ما در این آموزش گزینه Capture Screenshot است. البته گزینه Capture Web Page نیز به شما همین قابلیت را می دهد ولی با اندکی تفاوت.

استفاده از Capture Screenshot

Capture Screenshot برای زمانی استفاده می شود که شما در حال حاضر در یک وب سایت باشید و صفحه ای از این سایت را روی موبایل خود در حال مرور باشید. اگر این آپشن را انتخاب کنید به راحتی یک اسکرین شات کامل از آن صفحه در گالری تان ذخیره می شود.

استفاده از Capture Web Page

برای استفاده از Capture Web Page نیازی نیست که روی مرورگرتان به صفحه دلخواه تان رفته باشید. اینجا از شما فقط یک URL خواسته می شود. با انتخاب Capture Web Page و معرفی URL مورد نظر، به سادگی از آن صفحه یک اسکرین شات کامل در موبایل تان ایجاد می شود.

اسکرین شات کامل سایت موبایل

برای راه اندازی نرم افزار و گرفتن یک اسکرین شات از گزینه های Set Start Position و Ends Here and Capture استفاده کنید. با این کار نرم افزار یک پیشنمایش کلی از اسکرین شات کلی سایت به شما نمایش می دهد. در همین لحظه می توانید یا یک اسکرین شات دیگر تهیه کنید و یا این که آن اسکرین شات را بدون مراجعه به گالری، به دیگران ارسال کنید.

برای دیدن اسکرین شات هایی که بدین ترتیب می گیرید کافی است به گالری موبایل تان مراجعه کنید.

برای دانلود این اپلیکیشن کلیک کنید.

اپلیکیشن اسکرین شات گیر موبایلی Stitch & Share: Big Screenshot

اپلیکیشن Stitch & Share: Big Screenshot نیز یکی از بهترین گزینه هایی است که می توانید آن را برای اسکرین شات گیری روی موبایل از وب سایت ها در اختیار داشته باشید. با کمک این برنامه قابلیت های بیشتری برای کار کردن با اسکرین شات مورد نظر دارید. بدین معنی که وقتی که اسکرین شات را از کل سایت مورد نظر تهیه کردید، می توانید آن را کراپ کنید یا این که با ابزار ویرایشی آن، روی آن نقاشی بکشید.

کاربرانی که از نسخه رایگان Stitch & Share: Big Screenshot استفاده می کنند تنها ۲ رنگ برای ویرایش و نقاشی اسکرین شات های گرفته شده در اختیار دارند. اما در نسخه پولی آن، امکانات کامل ارائه خواهد شد.

اپلیکیشن اسکرین شات گیر موبایلی Stitch & Share: Big Screenshot

اگر اطلاعات حیاتی در اسکرین شات گرفته شده وجود داشته باشد با یک خط می توانید آن را بولد تر کنید. البته اشکال این نرم افزار این است که فقط می توانید خط های افقی در آن ترسیم کنید.

پس از اتصال ، یک نماد مسواک در سمت راست بالا مشاهده خواهید کرد که به طور خودکار به شما اجازه می دهد به صورت مشکی یا زرد بکشید. سیاه گزینه ای عالی برای پاک کردن داده های حساس و زرد برای برجسته کردن هر متنی است.

Stitch & Share همچنین به شما اجازه می دهد تا اسکرین شات ها و عکس های مختلف را با هم ترکیب و ادغام کنید. حتی می توانید فایل های تصویری GIF را در این بخش به هم متصل کنید و یک خروجی ثابت بگیرید.

برای استفاده از نرم افزار کافی است که روی گزینه Automatic Capturing ضربه بزنید و بعد به صفحه ای بروید که می خواهید از آن اسکرین شات تهیه کنید.

اسکرین شات کل سایت موبایل

وقتی در صفحه مورد نظر قرار گرفتید روی دکمه شناور ضربه بزنید. با این کار پیش نمایش تصویر در گوشه سمت چپ بالای صفحه نمایش شما ظاهر می شود. پس از اتمام کار، روی دکمه “Save” ضربه بزنید تا تصویر به طور خودکار در گالری دستگاه شما ذخیره شود.

برای دانلود این اپلیکیشن اندرویدی کلیک کنید

تهیه اسکرین شات از صفحه کامل سایت در موبایل های IOS

آن چه تا کنون در مورد اسکرین شات گیری از صفحه کامل سایت در اندروید متوجه شدید، این بود که با دو اپلیکیشن می توانید این کار را به ساده ترین شکل ممکن انجام دهید.

اما در iOS کمی اوضاع بهتر است. اگر از آخرین نسخه iOS در حال حاضر استفاده می کنید ( iOS 13 ) این ورژن از این سیستم عامل دارای امکاناتی است که به شما کمک می کند به خودی خود بدون هیچ نیازی به ابزار اضافی در مرورگری مثل سافاری اسکرین شات کامل از صفحه سایت ایجاد کنید.

اسکرین شات گیری از صفحه سایت در سافاری

برای شروع کار،

 1. مرورگر سافاری را باز کنید و به سایت و صفحه ای بروید که می خواهید از آن یک اسکرین شات کامل تهیه کنید.
 2. همانطور که معمولاً انجام می دهید، از صفحه عکس بگیرید. در آیفون های جدیدتر که دکمه Home ندارند، این کار را می توان با فشار دادن همزمان دکمه روشن و خاموش و دکمه Volume Up انجام داد. در آیفون های قدیمی، به سادگی دکمه روشن و خاموش را فشار دهید تا یک اسکرین شات از صفحه بگیرید.
 3. پس از گرفتن اسکرین شات یک تصویر کوچک از آن در سمت چپ پایین صفحه ظاهر می شود. روی آن ضربه بزنید تا گزینه نشانه گذاری و اشتراک گذاری برای تصویر ظاهر شود.
 4. وقتی که وارد صفحه نمایشی عکس مورد نظر می شوید متوجه می شوید که این صفحه دارای ۲ تب است. تب Full Page را انتخاب کنید تا نمایی کامل از صفحه را مشاهده کنید.
 5. در نهایت Done را انتخاب کنید.

اسکرین شات کل سایت موبایل آیفون

در پایان روی گزینه Save to Files ضربه بزنید تا یک اسکرین شات فول صفحه برای تان در گالری ذخیره شود. اسکرین شات کل سایت موبایل آیفون

بعد از این مرحله می توانید مشخص کنید که قرار است اسکرین شات در کجا ذخیره شود؟ حتی می توانید سرویس آی کلودی خود را برای این مورد انتخاب کنید.

اسکرین شات کل سایت موبایل آیفون

بدین ترتیب می توانید یک اسکرین شات از کل سایت در موبایل آیفون خود ایجاد کنید. البته اگر شما از موبایل های قدیمی تر استفاده می کنید باید سیستم عامل را آپدیت به جدیدترین نسخه کنید.

امیدواریم که این قابلیت برای سایر مرورگرهای آیفون نیز به زودی در اختیار کاربران قرار گیرد.

حالا می توانید به محل ذخیره اسکرین شات ها بروید و آن ها را با دکمه اشتراک گذاری برای دیگران ارسال کنید یا این که به نرم افزارهای ویرایشی هدایت کنید و آن را تغییر دهید و در نهایت از آن استفاده لازم را ببرید.

آیا در این باره سوالی دارید و یا این که ابزار قوی تری می شناسید؟ آن را به ما معرفی کنید ضمن آن می توانید برای گرفتن اسکرین شات در ویندوز ۱۰، از این چند اپلیکیشن نیز استفاده کنید.

منبع

چطور عادت های کاری موثر را در خود تقویت کنیم

عادت های کاری موثر را در خود تقویت کنیم

یک عادت کاری عبارت است از هرگونه تمایلات ذهنی، اخلاقی، رفتاری یا عملی که در رسیدن به بالاترین حد کارایی در شغل یا محل کار خود اعمال می کنید. عادات شغلی خوب پایه و اساس محکمی را برای گرفتن نتایج بهتر، کارایی، اعتماد، ارتباط موثر، حضور منظم، انطباق، مدیریت زمان، دقیق بودن و همکاری ایجاد می کند.

آیا تاکنون کارها و وظایف شغلی خود را برای کمک به همکاران خود در تلاش برای دستیابی به کارایی و بهره وری تیم گسترش داده اید؟ اگر بله، شما عادات شغلی خوبی دارید.

اما این همه چیز نیست افراد موفق می فهمند که برای مقاومت و گرفتن نتایج بهتر نیاز به عادات کاری استثنایی دارند. در این مقاله به بهترین عادت های کاری موثر می پردازیم تا بتوانید کسب و کارتان را تکان دهید و به نتایج عالی فردی و تیمی برسید.

مهم ترین کارهای خود را اولویت بندی کنید

اولویت بندی و داشتن لیست تمام کارهای روز چندان اهمیت ندارد. بلکه نقطه اهمیت برای اولویت بندی کردن لیست مهم ترین کارهای شما است. همیشه در لیست کاری شما کارهایی وجود دارند که انجام یا نتایج آن ها به طور روزانه روی کارتان تاثیر بسزایی دارد. این کارها را باید مشخص کنید و آن ها را با یک فیش MIT تنظیم کنید. ( یعنی با این عبارت نشان دهید که این کارها جزو ضروری ها هستند ).

برای این کار کمی وقت صرف کنید ( کمتر از ۱۵ دقیقه ) و مشخص کنید که ۳ کار مهمی که باید تحت هر شرایطی هر روز انجام دهید چیست. هر چه پیش آید و هر نتیجه ای گرفته شود این کار ها باید هر روز انجام شوند.

وقتی که لیست MIT خود را تنظیم می کنید انرژی مضاعفی پیدا می کنید چرا که حالا مطمئن تر هستید که باید چه کارهایی را با تمرکز بالاتر هر روز انجام دهید.

بیشتر بخوانید: برای این که مانع اهمال کاری شوید باید چه کنید؟

عادت کاری

آنچه را لورا ارنست، به عنوان یک وبلاگ نویس در عرصه بهره وری در مورد اهمیت ایجاد MIT های شما به عنوان یک کار شغلی بیان کرده است:

“افراد مولد بر مهمترین فعالیت ها تمرکز می کنند. آنها همچنین اطمینان حاصل می کنند که انجام کارهای مورد نظر در روند زندگی و نتایج مؤثرتر هستند. من معتقدم که آنها توانایی تشخیص مهمترین وظایف را دارند .

استفاده از رسانه های اجتماعی را محدود کنید

افراد مولد که در بخش قبل در موردشان صحبت کردیم نیاز به این دارند که حین کار تمرکز داشته باشند. اما وقتی شبکه های اجتماعی شان در کنارشان باشد و هر چند وقت صدای نوتیقی یکی از شبکه ها به گوش شان برسد، تمرکزشان را از بین برده و بهره وری را کاهش می دهد.

یک فرد مولد در کسب و کار، به نام آنا چوی عادات ناپسند کاری خود را شناسایی کرده وآن ها را به جهت بهبود نتایج، تصحیح کرده است. شبکه های اجتماعی در راس اشکالات او بوده و در باره این بهبود چنین می گوید:

من رسانه های اجتماعی و استفاده از اپلیکیشن ها را محدود می کنم تا بتوانم روی آنچه برای من مهم است تمرکز کنم. همچنین تمام اعلان های گروه WhatsApp را خاموش می کنم و آنها را فقط قبل از کار، هنگام ناهار و بعد از کار بررسی می کنم. علاوه بر این همه اعلان های رسانه های اجتماعی را خاموش می کنم، بنابراین در وسط کارم حواس پرت نمی شوم. بدیهی است با این قوانین خودساخته که بسیار موفق هم بوده اند، فقط بعد از کار به رسانه های اجتماعی می روم و زمان بررسی سوشال مدیا را به کمتر از ۳۰ دقیقه در روز محدود می کنم.

محدود سازی استفاده از شبکه های اجتماعی انقدر مهم است که کمک می کند بتوانید به سادگی، مدیریت زمان را در چنگ بگیرید و بهره وری بیشتری داشته باشید.

پذیرای دریافت بازخوردهای منفی باشید

سیستم بازخورد ابزاری است برای بهینه سازی کارآیی شما در محیط کار. هنگامی که بازخورد مثبت یا منفی را از طرف معاون یا رئیس خود دریافت می کنید آن را به صورت شخصی یا تذکر یا تشویق شخصی نینگارید. هدف بازخورد این است که شما را بیشتر بهره ور کند.

یکی از افرادی که توانسته پیشرفت کاری اش را صرفا بر اساس بازخورد های مثبت و منفی بنا کند در این باره می گوید:

“من اهمیت بازخورد عمومی و خصوصی را در مورد اعتبار و کار خود می فهمم. برای ارائه شغل با کیفیت، من وقت بیشتری را برای درک نیاز مشتری خود می گذرانم، و سپس سؤال می کنم. پس از درخواست مشتری برای تجدیدنظر، من به سرعت روی آن کار می کنم و اطمینان می دهم که نیاز مشتری برآورده شده است ، و او راضی است. هر بازخورد به من کمک می کند تا در مورد شغل بهبود یابم. “

روزانه ورزش کنید

ممکن است از من بپرسید که ورزش با عادات کاری چه ارتباطی دارد. حقیقت این است که آنها با یکدیگر ارتباط دارند. مود بدنی شما بر بهره وری شخصی تأثیر می گذارد. به همین دلیل است که ورزش باید در لیست MIT یا همان لیست کارهای حتما انجام شدنی در طول روز قرار بگیرد.

مطالعات متعددی عنوان کرده اند که اگر می خواهید سالم تر باشید و زندگی شادتری داشته باشید، ورزش بدنی یکی از عادت های اساسی کاری است که شما به آن نیاز دارید. ورزش به شما در رسیدن به خواب با کیفیت، حافظه بهینه شده، هوشیاری ذهنی و تمرکز بهتر کمک خواهد کرد. با یک سبک زندگی بی تحرک نمی توانید این کار را انجام دهید. این حتی زندگی اقتصادی شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

براساس ژورنال تحقیقات کار، افرادی که روزانه ورزش می کنند، کشف شد که حدود ۹ درصد به طور متوسط در مقایسه با افرادی که زندگی بی تحرک دارند ، درآمد کسب می کنند.

انتخاب های سالمی داشته باشید

اگر معمولا انتخاب های شما در هر امری، از امور و اشیا و غذاهای ناسالم است، حقیقت این است که نه تنها بر ذهن و بدن شما تأثیر منفی می گذارد ، بلکه بر موفقیت حرفه ای شما نیز تأثیر خواهد گذاشت. بنابراین ، انتخاب سالم یک عادت مهم کاری است.

چند نکته برای این که بتوانید در زندگی انتخاب های سالم تری داشته باشید:

 1. لیست کارهای روزانه ای بنویسید که موجب شده اند زندگی سالم تری داشته باشید
 2. یک عادت سالم در زندگی تان مشخص کنید و سعی کنید آن را بهبود ببخشید و آن را افزایش دهید. مثلا اگر روزانه ۳۰ دقیقه مطالعه می کنید، یک برنامه ریزی داشته باشید و مدت مطالعه خود را به ۶۰ دقیقه برسانید.
 3. یک عادت ناسالم را شناسایی کنید و برنامه هایی داشته باشید تا آن را رفته رفته کاهش دهید. مثلا اگر تا ساعت ۴ بعد از ظهر کار می کنید و حسابی بی انرژی می شوید، بجای مصرف یک لیوان نوشابه انرژی زا! از یک دمنوش گیاهی کافئین دار استفاده کنید.
 4. یک عادت بد خود را مشخص کنید و آن را با یک عادت خوب جایگزین کنید. مثلا اگر به محض این که از خواب بیدار می شوید، به سراغ شبکه های اجتماعی می روید، این بار آن را با یک پیاده روی صبح گاهی جایگزین کنید یا این که در خانه ورزش کششی انجام دهید.
 5. هر هفته در پایان روز آخر، خودتان و وضعیت کاری تان را بررسی کنید. ببینید که چرا موفق شده اید بهتر باشید یا علت موفق نشدن تان چه بوده است. نتیجه گیری کنید و در بهبود کارها تلاش کنید.

بهبود عادت کاری

برای تجدید روحیه و انرژی برنامه داشته باشید

وقت و زمان شما در کنار انرژی تان، به یک اندازه اهمیت دارند. اما این بدین معنی نیست که شما هر چقدر وقت در طول روز داشته باشید، به همان اندازه هم انرژی دارید. معمولا اوقات اولیه روز، انرژی بیشتری دارید و ما به شما توصیه می کنیم این تایم ها را صرف MIT خود کنید. اما رفته رفته انرژی تان کاهش پیدا می کند.

اما رهبران موثر می دانند که برای تجدید انرژی خود باید عادات سالمی در زندگی داشته باشند. از جمله این عادت ها می توان به:

 • ورزش روزانه
 • خواب کافی
 • خوراک سالم
 • فکر سالم در طول شبانه روز
 • مراوده صحیح با همکاران سالم

اشاره داشت. در این باره فکر کنید که چه عادت ناسالمی دارید که مانع بهره وری تان می شود. این عادات را با عادت های خوب جایگزین کنید و موفق تر عمل کنید.

از ماتریس آیزنهاور برای ردیابی اولویت های بلند مدت استفاده کنید

بعضی اوقات، در حالی که می خواهید مولد باشید، روی اهداف کوتاه مدت تمرکز می کنید. با این حال، پیتر دراکر، به افسانه مشهور مدیریت ، تأیید می کند و می گوید:

ماتریس آیزنهاور توسط دویلایت آیزنهاور در تصمیم گیری های آگاهانه پیرامون امور ژنرالی خود، مورد استفاده قرار می گرفت و استفان کاوی آن را در ضمن “۷ عادت افراد بسیار کارآمد” شهرت بخشید. این ماتریس در تعیین وظایفی که باید روی آن کار کنید و مواردی که باید نادیده بگیرید، به شما کمک می کند.

این ماترین شامل یک مربع ۴ بخشی است که در آن کارهای مهم و ضروری و فوری و غیر فوری ماتریس وار ترکیب می شوند و در نهایت برای شما اینچنین اورده ای دارند که :

 • کارهای مهم و فوری
 • کارهای مهم و غیر فوری
 • کارهای غیر مهم و فوری
 • کارهای غیر مهم و غیر فوری

این ماتریس اولویت بندی ها را تنظیم می کند و به شما می گوید که هم اکنون باید چه کاری را در دست داشته باشید.

بیشتر بخوانید: چطور برای رسیدن به اهداف بلند مدت انگیزه پیدا کنیم؟

از قانون ۸۰/۲۰ استفاده کنید

این قانون به طور خلاصه می گوید که ۸۰ درصد از بهره وری شما از ۲۰ درصد تلاشی است که انجام می دهید. این ۲۰ درصد را تشخیص دهید و روی آن کار کنید. در این باره مقالات متعددی نوشته شده که می توانید آن ها را گوگل کنید و در موردش بیشتر بدانید.

برای استفاده از این قانون و داشتن عادت های خوب، باید ۲۰ درصد از بهترین و با ارزش ترین تلاش های خود را شناسایی کنید و از درگیری شخصی با ۸۰ درصد ما بقی جلوگیری کنید. بعد می توانید مابقی کار را خود تان بارها و بارها انجام دهید ( تمام وقت تان را صرف ۲۰ درصد ارزشمند کنید ) و بدین صورت نتیجه گیری عالی تر از قبل داشته باشید.

بدین صورت می توانید بدون حتی یک ریال افزودن به کسب و کار خود، یا حتی افزودن افراد اضافی، و با رویکرد ساده ای مثل بهبود عملکرد و عادت های کاری، نتیجه بخش تر و اثر بخش تر کار کنید.

آیا در این باره تجربه ای دارید؟ در بخش نظرات بنویسید.

منبع

آنچه در زندگی به شما انگیزه می دهد

۵ سوال برای شناخت آنچه در زندگی به شما انگیزه می دهد

حتما تا کنون شنیده اید که می گویند بهترین کار خودشناسی است. وقتی یک گام به عقب بر می دارید تا خودتان را بهتر بشناسید در واقع فرصت یک جهش عالی به سمت موفقیت و شادی برداشته اید. موفقیت و شادی نیز به راحتی ایجاد نمی شود بلکه نیاز به اقدام دارد. اما واقعا برای یک اقدام قوی و مثمر ثمر به چه چیزی نیاز داریم؟ باید انگیزه ای باشد و اینجا انگیزه همان نیروی درونی است که موجب می شود ما یک گام به جلو برداریم.

برای ایجاد انگیزه باید بدانیم که در کار مورد نظر، چه چیزی می تواند انگیزه ما را تحریک کند. با این شناخت می توانیم تغییرات اساسی در دیدگاه و ذهنیت خود ایجاد کرده و محرک همیشگی مان را در کنارمان داشته باشیم و اقدام کنیم و موفق شویم.

حرکت همیشه به معنی انگیزه نیست

گاهی شما هدفی دارید و برای انجام آن و رسیدن به ان تلاش می کنید. در واقع با هدف سازی، گام های کوچک و بزرگ را برنامه بندی می کنید و اقدام می کنید.

در حالی که این رویکرد می تواند مؤثر باشد، اما واقعا مؤثر نیست. وقتی نمی دانید چه چیزی شما را در زندگی به جلو می راند و به شما انگیزه می دهد، در واقع از اراده خود به تنهایی برای تحقق اهداف خود استفاده می کنید.

اراده همیشگی نیست و میزان آن در طول روز و ماه ها و سال ها کم و زیاد می شود. حتی در ابعادی از زندگی به طور کامل رنگ می بازد. به همین خاطر است که تنها ۲۰ درصد از مردم، به هدف های خود سالانه رسیدگی می کنند.

برای این که جزو این ۲۰ درصد باشیم باید نیروی انگیزشی مان را کشف کنیم.

به راستی در وجود ما چه چیزی و انگیزه برای چه چیزی وجود دارد که می توانیم آن را کشف کنیم و در سایه آن به تلاش بپردازیم؟

این مقاله پاسخ جامعی به این سوال است که در ۵ گام ساده، شما را به شناختی عالی از خودتان و منبع انگیزه تان خواهد برد.


کاری که به صورت رایگان انجام می دهید چیست؟

این که شما امروز به شغلی مشغول هستید، دلیلی بر این نیست که انگیزه انجام آن را دارید. اگر خوش شانس باشید برای کاری که انگیزه اش را دارید و به آن علاقه دارید پول هنگفتی دریافت کنید. البته این شانس در خانه هر کس را نمی زند. پس بجای رویا پردازی به ادامه این مطلب توجه کنید.

امروز وینسنت ون گوگ به عنوان یکی از بزرگترین هنرمندان تاریخ شناخته می شود.

آیا می دانید که او فقط در کل زندگی خود فقط یک نقاشی فروخته است؟ ون گوگ بیش از ۹۰۰ نقاشی در طول زندگی خلق کرد اما توانست فقط یک اثر خود را به فروش برساند.

چند سال پس از مرگ وی نگذشت که مردم شروع به تقدیر از کارهای هنری وی کردند. از آنجا که ون گوگ عاشق نقاشی است، او نگران این نبود که مردم نقاشی های وی را خریداری کنند یا نه.

انگیزه ون گوگ به این بستگی نداشت که مردم به کار او احترام بگذارند. حتی او به کارش تجاری هم نگاه نمی کرد. او موفق شد محبوب باشد چون عاشق نقاشی بود.

عشق به هر چیزی و هر کاری، و هر زمینه ای، معنای لطیفی از انگیزه است که می تواند شما را پای کار نگه دارد.

به این فکر کنید که شما برای چه کاری حاضر هستید هیچ پولی نگیرید و آن کار را به خوبی انجام دهید؟ این کار یک منبع انگیزشی خیلی خوب برای شما به حساب می آید.

چه چیزی معمولا همیشه در ذهنتان است

آیا می دانید موقع خواب یا بیدار شدن، چه چیزی در ذهن تان موج می زند؟ ما آدم ها معمولا انقدر فرآیند ها زندگی مان بدون فاصله و سریع است که متوجه خیلی چیزها نمی شویم. در چنین حالتی بهترین تمرین این است که یک دفترچه کنار تخت تان بگذارید تا به محض بیدار شدن از خواب، یادداشت هایی در مورد کارها و اشتیاق هایی که برای زندگی ان روز تان دارید ثبت کنید. چیزهایی که می نویسید یک روش ساده برای شناخت انگیزه های شما است.

دفترچه یادداشتی در طول روز داشته باشید و در آن از افکار تان بنویسید. آن چه به طور مکرر در ذهن تان می آید را یادداشت کنید. بدین ترتیب می توانید صدای ذهن تان را متوجه شوید که برای چه چیزی حاضر هستید وقت بگذارید و در رویای آن به سر می برید.

علاوه بر این افکار، صحبت ها و فعالیت های روزانه شما نیز می تواند بیان کننده انگیزه درونی شما باشد. وقتی در کنار دوستان و خانواده خود هستید ، همیشه چه موضوعاتی را مطرح می کنید؟ آرزوی خود را چه می پندارید و از چه چیزی و چه کاری رویایی سوال می کنید و حرف می زنید؟

این ها همه می توانند سرنخ هایی برای انگیزه یابی تان باشد.

دقت کنید که، یک مراقبه ساده در طول یک هفته می تواند اطلاعات دقیقی به شما از خودتان بدهد تا ما بقی زندگی تان را هدفمند تر و البته با برنامه تر و با انگیزه و شوق و نشاط بیشتری دنبال کنید.

در چه موضوعی غرق یادگیری می شوید

اگر دقت کرده باشید و به زمان مدرسه بر گردید، دانش آموزانی را به یاد خواهید آورد که در طول زندگی تحصیلی شان حواس شان به هر چیزی بود جز به درس و کتاب! این افراد اغلب این روزها دقیقا با هر موضوعی که پیش زمینه اش درس و تحصیل بود بیگانه اند.

اما در همان زمان بودند دانش اموزانی که غرق در درس بودند و حالا متناسب با علاقمندی های خود در رشته هایی فعال شده اند. این یک مثال ساده در این باره است.

اما اگر موضوع را به مطالعه غیر درسی بسط دهیم هم دقیقا همین موضوع وجود دارد. کاری به مهارت تند خوانی نداریم. با این حال وقتی کتابی به دست تان می افتد، غرق در خواندن چه مطالبی می شوید؟ معمولا افرادی که انگیزه شان را می خواهند با مطالعه کشف کنند به چند نکته توجه کنند:

 • به دنبال چه کتاب هایی می گردید؟
 • وقتی تنها جایی نشسته اید حاضرید وقت تان را صرف خواندن چه کتابی کنید؟
 • اگر به کتاب فروشی بروید به کدام غرفه می روید؟
 • پیش از خواب چه کتابی می خوانید؟
 • در مورد کدام کتابی که تا کنون خوانده اید می توانید با دقت صحبت کنید؟

گفته شده افراد نسبت به کتاب ها و موضوعات انگیزه بخش شان، سریع عکس العمل نشان می دهند و میزان یادگیری شان نیز بالاست. پاسخ به لیست چندتایی بالا می تواند مشخص کند که شما برای چه کاری ساخته شده اید و حضور در چه فعالیتی ( متناسب با مطالعه انگیزشی تان ) می تواند برای تان لذت بخش و پیشراننده باشد.

در باره چه موضوعات یا زمان هایی به خود افتخار می کنید

خود اندیشی نیز می تواند نشان دهنده بسیاری از اطلاعات نهفته و واقعیت ها در شما باشد. کمی به خودتان و روند زندگی تان فکر کنید. چه روزهایی و درست بعد از چه رویدادهایی حالتان در مورد خودتان خوب بوده است؟ با انجام چه کاری احساس کرده اید که با خود قبلی تان فرق دارید و عاشقانه خود را دوست داشته اید؟ چه زمانی احساس غرور کرده اید و به این بالیده اید که صاحب خودتان هستید؟

این ها همه می توانند نشان از این داشته باشند که انگیزه شما برای چه موضوعات و در چه سطوحی است.

اگر از بیان خلاقیت خود لذت می برید ، راهی برای بیان خلاقیت خود پیدا کنید. در چنین شرایطی می توانید به راحتی با ورود به عرصه خلاقیت در موضوعات خاص اوقات غنی برای خود و برای بروز خود ایجاد کنید.

روش دیگر این که ببینید که حاضر هستید چه مواردی را به رایگان به دیگران یاد دهید. این نشان از انگیزه درونی شما دارد. مردم هم باید از شما منتفع شوند. پس برای پیدا کردن انگیزه تان به آن ها کمک کنید و ببینید که در چه مواردی حاضر هستید کار کنید و چگونه موضوع را پیش ببرید. بدانید که کدام کار است که اگر آن را انجام دهید احساس خستگی و ضرر کردن پیدا نمی کنید.

این کار مطمئنا یکی از جنبه های انگیزشی شما است.

انگیزه در زندگی

بدون نیاز به تایید مردم چه کاری حاضرید انجام دهید

کارهایی وجود دارد که شما در زندگی انجام می دهید زیرا جامعه به شما می گوید ایده های خوبی هستند. جامعه به شما می گوید کدام مدرسه را باید انتخاب کنید ، کدام رشته اصلی و شغلی را باید انتخاب کنید و حتی در کدام شهر باید زندگی کنید. انتخاب های خاصی وجود دارد که معتبر تلقی می شود و مورد استقبال اکثر مردم قرار می گیرد.

در اینجا فقط با یک سوال می توانید خودتان و درستی مسیرتان را بشناسید! از خود بپرسید که ” من چرا در این مسیر هستم ”

آیا بخاطر خانواده و دوستان و پشتیبانان خود این مسیر را انتخاب کرده اید ؟یا این که از دل و جان تان این مسیر را انتخاب کرده اید؟

اگر برای مسیری که در آن قرار گرفته اید، تشویق و تاییدی از دیگران دریافت نمی کنید، و کماکان به کارتان ادامه می دهید و برای آن ارزش قائل هستید، این می تواند نشان از این داشته باشد که با کمک نیروی درونی و انگیزه تان پا در این مسیر گذاشته اید.

به تناسب می توانید با سوال هایی ساختگی مشخص کنید که برای چه کاری انگیزه بیشتری دارید.

 1. اگر فلان کار را کنم، خیلی عالی است.
 2. مهم نیست که دیگران مرا تشویق کنند یا نه! من در مسیر دلخواهم هستم
 3. فکر می کنم بعد از انجام فلان کار، بدون پاداش و مواجب، شاد تر هستم
 4. اگر فلان کار رایگان را انجام دهم احساس مفید بودن و ارزشمند بودن و غرور می کنم

با کمک سوالاتی امثال موارد بالا می توانید به راحتی انگیزه درونی خودتان برای شرایط، کار، هدف ها و زمینه های مختلف زندگی تان کشف کنید و به تناسب آن ها در زندگی تان تغییر مسیر ایجاد کنید. این کار موجب می شود که زندگی پربار تری از نظر جسمی و روحی داشته باشید.

و این یعنی یک زندگی لذت بخش و واقعی. نظر شما چیست؟

منبع

آمازون پردازنده ۳۲ هسته‌ای مخصوص سرورهای ابری طراحی می‌کند

سرویس خدمات ابری آمازون AWS واحدی اختصاصی برای طراحی پردازنده دارد. آن‌ها مشغول طراحی محصول جدید چندهسته‌ای مخصوص سرورهای AWS هستند. پردازنده‌ی جدید از معماری جدید ARM موسوم به Neoverse N1 استفاده خواهد کرد و هسته‌های پردازشی بیشتری از نسل اول محصولات این واحد، یعنی Graviton خواهد داشت. افزایش تعداد هسته‌های پردازشی در محصول جدید، به‌معنای بهبود چشمگیر کارایی و قدرت آن خواهد بود.

پردازند‌ه‌ی جدید AWS هنوز نامی ندارد و تنها می‌دانیم از معماری Neoverse با ۳۲ هسته‌ی پردازشی بهره می‌برد. رویترز اولین‌بار گزارش محصول جدید AWS را منتشر کرد و دو منبع آگاه را به‌عنوان اثبات ادعای خود مثال زد. تراشه‌ی جدید امکان اتصال به شتاب‌دهنده‌های اختصاصی متعدد را با بهره‌گیری از رابط fabric دارد؛ درنتیجه، برای افزایش سرعت در برخی وظایف کاری مناسب خواهد بود.

معماری Neoverse N1 یا Ares آرم از بسیاری جهات شبیه به ریزمعماری Cortex-A76 این شرکت است که برای تراشه‌های دسته‌ی مصرف‌کننده استفاده می‌شود. معماری مذکور ماشینی چهارکاناله برای دریافت و رمزگشایی چرخه‌ی دستورالعمل محسوب می‌شود که به ۱۱ مرحله‌ی پردازشی مجهز است. در مواقع نیاز، این تراشه توانایی کاهش آن‌ها به ۹ مرحله را دارد. به‌علاوه Neoverse N1 به‌گونه‌ای طراحی شده است که توانایی فعالیت در فرکانس‌های بالا و ارائه‌ی بهترین کارایی تک‌رشته‌ای را دارد. معماری کش نیز در ساختار مذکور با معماری‌های مرسوم تفاوت دارد و بهینه‌سازی‌های دیگری نیز در آن انجام می‌شود. درمجموع، معماری آرم سرعت کلاک تا ۳/۱ گیگاهرتز و توان طراحی گرمایی حدود ۱۰۰ وات را برای هر SoC هدف قرار می‌دهد.

ARM Neoverse N1

اطلاعات بیشتر درباره‌ی معماری آرم در این لینک وجود دارد؛ ولی تمرکز اصلی خبر کنونی این است که آمازون به رویکرد خود مبنی‌بر استفاده از پردازنده‌های اختصاصی مبتنی‌بر آرم ادامه می‌دهد و از اولین مشتریان و کاربران N1 خواهد بود. همان‌طورکه گفته شد، ریزمعماری و پلتفرم آن به‌صورت اختصاصی برای وظایف سروری طراحی شده‌ است؛ درنتیجه با بهینه‌سازی‌های بیشتر آمازون، پردازنده‌ی ۳۲ هسته‌ای کارایی بیشتری در وظایف اختصاصی خواهد داشت.

ARM Neoverse N1

درنهایت، این سؤال مطرح می‌شود که آیا پردازنده‌ی اختصاصی آمازون توانایی رقابت با غول‌هایی همچون AMD Rome یا Intel Cascade Lake را دارد؟ احتمالا پاسخ منفی خواهد بود؛ اما پردازنده‌های اختصاصی به‌جای تلاش برای پیروزی در بنچمارک‌ها، با هدف بهبود هزینه‌ی مالکیت و ارائه‌ی کارایی برابر با انتخاب‌های دیگر عرضه می‌شوند. درواقع، شرکت‌ها با طراحی چنین پردازنده‌هایی فقط به فکر بهینه‌سازی هزینه‌های خود هستند و تلاشی برای عرضه‌ی محصول رقابتی نکرده‌اند.

اگر خورشید بمیرد چه بر سر زمین خواهد آمد؟ (تاثیر مرگ خورشید بر زمین)

اگر خورشید بمیرد چه بر سر زمین خواهد آمد؟ (تاثیر مرگ خورشید بر زمین)


ستارگان متولد می شوند ، زندگی می کنند و می میرند. خورشید هم روزی می میرد و احتمالا زمین پس از خورشید به نابودی خواهد رسید. احتمال می رود که هنگامی که خورشید در طول دوران مرگ باشد، به یک غول سرخ گسترش می یابد و زمین را تبخیر می کند. شاید مرگ خورشید حداقل در 7 یا 8 میلیارد سال آینده رخ دهد اما در نهایت رخ خواهد داد و اتفاقی دور از ذهن نیست. در نتیجه شاید هنوز لازم نباشد که خودمان بیمه مرگ ستاره کنیم. در این مطلب به این سوال که اگر خورشید بمیرد چه بر سر زمین خواهد آمد؟ پاسخ خواهیم داد و جزییاتی را در اختیارتان قرار می دهیم.

اگر خورشید بمیرد

اگر خورشید بمیرد

ستاره ها زندگی خود را با یک تراکم بزرگ گاز، ترکیبی از هیدروژن، هلیوم و عناصر دیگر آغاز می کنند. این گاز بسیار گرم و داغ خواهد بود و نور تولید خواهید کرد. اما سرانجام هر تولد ستاره، مرگی را به همراه خواهد داشت. بر اساس مطالعات سال 2008 توسط ستاره شناسان، مشخص شد که بیرونی ترین لایه های خورشید 108 میلیون مایل بوده معادل 170 میلیون کیلومتر بوده و این بدان معناست که خورشید بسیار بزرگ است. درخشندگی خورشید حدود 10 درصد در هر میلیارد سال افزایش می یابد. زمانی که خورشید تبدیل به غول سرخ شود و مراحل مرگش اتاق بیفتد، زمین به سیاره ای در حال پخت تبدیل خواهد شد و شاهد یک حمام بخار در زمین خواهیم بود که سراسر زمین را شامل خواهد شد.

در طی مرگ خورشید، اقیانوس ها کاملا تبخیر شده و در هیدروژن و اکسیژن فرو می روند. با تبخیر شدن آب های سطح زمین، هیدروژن به فضا فرار می کند و اکسیژن با سنگ ها واکنش نشان خواهد داد. در نهایت احتمالاً نیتروژن و دی اکسید کربن، مانند سیاره زهره به اجزای اصلی جو تبدیل خواهند شد. مشخص نیست که در چنینی شرایطی وضعیت آتشفشان ها به چه چیزی تغییر یابد اما امیدواریم که تا آن زمان فرزندانمان تصمیم بگیرند که به مریخ مهاجرت کنند زیرا اگر خورشید بمیرد دیگر زمین جای مناسبی برای زندگی نخواهد بود و زمین به جهنمی بدل خواهد شد. البته با مرگ خورشید حتی مریخ هم به عنوان یک سیاره قابل سکونت دوام نخواهد داشت.

اگر خورشید بمیرد

از سوی دیگر بادهای خورشیدی در زمین آغاز خواهد شد و مدار سیارات در اطراف خورشید به آرامی گسترش می یابد. این عملیات به قدری سریع رخ خواهد داد که فرصتی برای نجات وجود نخواهد داشت. اما شاید نپتون به اندازه کافی دور باشد در نتیجه شاید می تواند با اندکی تغییر شکل، خانه ای جدید برای انسان شود. اما سرانجام، هیدروژن موجود در هسته بیرونی خورشید تخلیه می شود و خورشید دوباره شروع به فروپاشی می کند و باعث چرخه دیگری از همجوشی می شود. در نهایت بهتر است زمانی که آثاری از مرگ خورشید دیده شد بار خود را ببندیم و زمین را به هر نحوی ترک کنیم و تا می توانیم از خورشید فاصله بگیریم. از سوی دیگر این اتفاق به این زودی ها نخواهد افتاد و باید نگران آیندگان خود و فرزندانمان باشیم. احتمالا تا آن زمان بشر راه فراری برای خود ایجاد خواهد کرد و راهی برای رسیدن به سیارات دیگر کشف خواهد شد.

پارکر کاوشگر خورشیدی جدید ناسا در حال حرکت به سمت خورشید

پارکر کاوشگر خورشیدی جدید ناسا در حال حرکت به سمت خورشید

با وجود اینکه منشا زندگی در کره زمین و مرکز تعریف منظومه شمسی خورشید است، ماهیت آن هنوز یک معما است. پارکر کاوشگر خورشیدی جدید ناسا در حال حرکت به سمت خورشید است. در ادامه تصاویر فضایی مربوط این ستاره آتشین را پس از رسیدن پارکر، مشاهده خواهید کرد. با دینو همراه باشید.

پارکر کاوشگر خورشیدی جدید ناسا و اسرار خورشید

سالیان سال است که دانشمندان با معمای ستاره آتشین درگیر هستند. باد خورشیدی با چه سرعتی می‌وزد؟ چگونه ذرات موجود در سطح خورشید جریان یافته و به هوا بلند می‌شوند؟ در جو خورشید چه اتفاقی می‌افتد؟ تلاش آن‌ها برای شناخت بیشتر خورشید منجر به پروژه پارکر کاوشگر خورشیدی جدید ناسا شد. خوب، این کاوشگر خورشیدی در حال حاضر برخی از رازها را روشن کرده است. با هم می‌بینیم.

پارکر کاوشگر خورشیدی و نتایج جدید

این هفته محققان پروژه پارکر کاوشگر خورشیدی جدید ناسا، نتایج تازه‌ای در ژورنال Nature با عنوان «نگاهی مقدماتی و جذاب به ستاره ما» منتشر کردند. برخی از پاسخ‌ها همراه با نگاهی گذرا به رویدادهای ذرات زیر اتمی که از زمین نامرئی هستند، در این مقاله آمده است. پاسخ‌های بیشتر در سال 2024، هنگامی که پارکر کاوشگر خورشیدی به طور رسمی وارد «مدار علمی» شود، مشخص خواهند شد. نتایج جدید، مشاهدات بی‌سابقه‌ای در نزدیکی خورشید از طریق دو پرواز بسیار نزدیک به ستاره را رکورد زده‌اند. آن‌ها بینش‌های جدیدی از فرایندهای باد خورشیدی را نشان می‌دهند. همان جریان مداوم گاز داغ، گاز یونیزه شده که از خورشید به بیرون حرکت کرده و منظومه شمسی را پر می‌کند. این نتایج همچنین چگونگی جفت شدن باد خورشیدی با چرخش خورشیدی را مشخص کرده‌اند.

در طی این ماموریت، گرد و غبار محیط هاله خورشیدی مورد بررسی قرار گرفته و وقایع شتاب ذرات، آن قدر کوچک نشان داده شده‌اند که از زمین قابل تشخیص نیستند. از فاصله تقریبی 93 میلیون مایل از خورشید. بنابراین به افتخار کاوشگر شجاع، سفر به برخی از علوم ستاره‌ای موجود را در شروع می‌کنیم. عینک آفتابی خود را بزنید!

شعله‌های خورشیدی

پارکر کاوشگر خورشیدی - شعله‌های خورشیدی

شعله‌های خورشیدی با اندازه متوسط مانند این انفجار تابشی که توسط رصدخانه خورشیدی ناسا در سال 2013 گرفته شده، به طور کلی بر روی زمین تاثیر نمی‌گذارند. با این حال، آن‌ها می‌توانند در عملکرد ماهواره‌های GPS و سایر اشیاء موجود در مدار، تداخل ایجاد کنند. این جرقه‌های خورشیدی نیز تا حدودی مسئول یونیزاسیون جوی هستند که باعث ایجاد حوادث شفق قطب‌های زمین می‌شود.

عکس: NASA GODDARD

کرونا – پلاسما

کرونا - پلاسما از سطح خورشید

ماهواره PROBA2 آژانس فضایی اروپا این عکس غیرمنتظره با جزئیات بالا از کرونا – پلاسما را ثبت کرده است. عکسی که از نظر ارزشمندی می‌تواند میلیون‌ها درجه از سطح واقعی ستاره آن داغ‌تر باشد!

عکس: European Space Agency

لکه خورشیدی با فرابنفش

لکه خورشیدی با فرابنفش

این لکه خورشیدی در سال 2017 با اشعه فرابنفش توسط رصدخانه خورشیدی پویای ناسا گرفته شده است. چیزی که فقط در ظاهر کوچک به نظر می‌رسد. آن منطقه تاریک از خاموش شدن پلاسما در میدان مغناطیسی خورشید، در واقع چندین برابر بزرگ‌تر از سیاره زمین است.

عکس: NASA / GSFC / SOLAR Dynamics DBS

رشته‌های پلاسما

رشته‌های پلاسما

این تصویر، سطح مردور نیست! این ستاره خود ماست. بعضی اوقات قطعات پلاسمایی مانند این، به نام رشته‌ها، در واقع از سطح زمین با یک تلسکوپ خوب قابل مشاهده هستند. رصدخانه خورشیدی پویا این مورد را در سال 2017 گرفته است.

عکس: NASA GODDARD

فاز لکه خورشیدی

فاز لکه خورشیدی و کدوی هالووین

یک مرحله از فاز لکه خورشیدی ویژه در اکتبر سال 2013، این منظره فریبنده کدوی هالووین Jack-O-Lantern را به خورشید بخشیده است. مناطق روشن‌تر، گرم‌تر و پرانرژی‌تر هستند؛ زیرا با میدان مغناطیسی خورشید با شدت بیشتری در تعاملند.

عکس: NASA GODDARD

پارکر کاوشگر خورشیدی در حال ساخت

پارکر کاوشگر خورشیدی در حال ساخت

در سال 2018، پارکر کاوشگر خورشیدی، در یک اتاق تمیز در نزدیکی مرکز فضایی کندی در حال ساخت بود. این کاوشگر به تازگی در فاصله 15 میلیون مایلی خورشید قرار گرفته است. اکنون فقط دو هفته از پرواز دوم سیاره ناهید فاصله دارد که دوباره به دور آن بچرخد. این بدان معناست که باید برای مقاومت در برابر گرمای بسیار زیاد ساخته شده باشد. سپر حرارتی آن، کامپوزیت ساخته شده از فوم کربن بسیار گرم و سبک وزن است. جنس آن به گونه‌ای است که ضربه شدید را تحمل می‌کند. همچنین سایر وسایل جانبی در جهت دیگر را تقریبا در دمای اتاق اتاق نگه می‌دارد.

ده خوراکی خواب‌آور که به شما کمک می‌کنند شب‌های آرام‌تری داشته باشید

ده خوراکی خواب‌آور که به شما کمک می‌کنند شب‌های آرام‌تری داشته باشید

افراد زیادی هستند که با وجود خستگی زیاد، شب‌ها به سختی به خواب می‌روند و برای حل این مشکل حتی حاضر هستند که به دکتر مراجعه کنند. نکات و تمرینات زیادی وجود دارند که به خوابیدن افراد کمک می‌کنند، اما علاوه بر اینها، برخی مواد غذایی نیز هستند که به شما کمک می‌کنند تا شب‌ها سریعتر به خواب بروید. در ادامه شما را با ده خوراکی خواب‌آور که مصرف آنها تاثیر مثبتی بر سریع به خواب رفتن شما دارد آشنا می‌کنیم.

لبنیات

یک لیوان شیر، تکه‌ای پنیر یا کاسه‌ای ماست به شما کمک می‌کنند تا سریع‌تر بخوابید. ترکیب کلسیم و تریپتوفان موجود در لبنیات باعث افزایش ترشح ملاتونین در بدن می‌شود. این هورمون نقش مهمی در ایجاد احساس خواب ایفا می‌کند. به همین دلیل است که خیلی از والدین کودکان کوچک خود را مجبور می‌کنند که قبل از خواب یک لیوان شیر بنوشند.

بادام‌ها

بادام، خوراکی خواب‌آور دیگری است که می‌تواند به شما کمک کند. بادام‌ها دارای منیزم هستند، این ماده باعث بهبود کیفیت خواب می‌شود. در حقیقت یکی از عوامل بی خوابی در شب، کمبود منیزم در بدن است. به همین دلیل افزایش سطح منیزیم می‌تواند یکی از عوامل موثر در بهبود خواب شما باشد. پیشنهاد می‌کنیم پیش از مسواک زدن مقداری بادام بخورید.

گردو

یکی دیگر از مغزهایی که تاثیر مثبتی بر خواب افراد دارد، گردو است. همانند بسیاری دیگر از خوراکی‌های این لیست، گردو نیز دارای تریپتوفان است. همچنین این ماده دارای نوعی ملاتونین است که به خواب شما کمک می‌کند. پس می‌توانید همراه با شام یا حتی به عنوان آجیل از این مغز خوشمزه برای داشتن خوابی راحت استفاده کنید.

کاهو

خوردن سالاد کاهو به همراه شام باعث بروز حس خواب‌آلودگی می‌شود. همچنین می‌توانید این نوع سالاد را به عنوان شام نیز مصرف کنید. کاهو دارای موادی است که به آرامش افراد کمک کرده و باعث سریعتر به خواب رفتن می‌شود. پس پیشنهاد می‌کنیم از این گیاه خوشمزه در کنار غذای خود استفاده کنید.

حمص

حمص
حمص

حمص یا نخود ارده یکی از خوراک‌های خوشمزه عربی است که بیشتر به عنوان پیش غذا یا مزه غذا سرو می‌شود. ماده اصلی تشکیل دهنده حمص نخود است که همانند لبنیات دارای تریپتوفان است. این ماده به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر بخوابید.

میگو

انواع میگو و لابسترها دارای منابعی سرشار از تریپتوفان هستند و به همین دلیل به خوابیدن شما کمک می‌کنند. صدف دریایی خوراکی خواب‌آور دیگری است که می تواند باعث به خواب رفتن سریعتر افراد شود.

اسفناج یا کلم برگ

اسفناج و کلم کالی یا همان کلم برگ، دارای مقادیر زیادی کلسیم هستند. کلسیم موجود در گیاهان به تولید موادی که باعث خواب می‌شوند کمک می‌کند. شما می‌توانید از این سبزیجات خوشمزه به عنوان شام استفاده کرده یا آنها را با یکدیگر مخلوط کرده و به عنوان اسموتی مصرف کنید.

دمنوش بابونه

یکی از دمنوش‌هایی که می‌توانید به جای چای از آن استفاده کنید، دمنوش بابونه است. این دمنوش گیاهی آرامش‌ بخش، ماهیچه‌ها را آرام کرده و به سیستم گوارش نیز کمک می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم به جای چای سیاه از دمنوش بابونه استفاده کنید تا خواب راحت‌تری داشته باشید.

دمنوش پشن فروت

اگر به چای بابونه علاقه‌ای ندارید، می‌توانید به جای آن از دمنوش یا چای پشن فروت استفاده کنید. این دمنوش که در ایران نیز ارائه شده دارای موادی است که با تاثیر بر سیستم عصبی شما، باعث خستگی و احساس خواب‌آلودگی در افراد می‌شود. به همین دلیل بهتر است که این دمنوش را یک ساعت پیش از خواب مصرف کنید و از نوشیدن آن در طی روز خودداری کنید.

آب گیلاس

آب گیلاس شاید تاثیر دمنوش‌های بالا را نداشته باشد، اما به شما کمک می‌کند تا خواب راحت‌تری داشته باشید. این میوه با بالابردن سطح ملاتونین در بدن، باعث سریعتر به خواب رفتن افراد می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم پیش از رفتن به رختخواب، یک لیوان آب گیلاس بنوشید.

برای داشتن خواب آرام در شب چه غذایی نخوریم؟

برای داشتن خواب آرام در شب چه غذایی نخوریم؟

عوامل زیادی از استرس گرفته تا فعالیت جسمی می‌تواند بر روی کیفیت خواب ما در شب تأثیر بگذارد. علاوه‌براین بد نیست بدانید که غذاهایی که ما می‌خوریم هم می‌تواند بر کیفیت و مدت زمان خواب ما تأثیر گذار باشند. در ادامه مطلب شما را با غذاهایی که نباید پیش از خواب میل کنید، آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

1. غذاهای اسپایسی و هر چه که باعث رفلاکس معده می‌شود

غذاهای اسپایسی و تند باعث سوزش معده می‌شوند. اگر شخصی رفلاکس معده را از خوردن غذاهای پرادویه تجربه می‌کند، درست بعد از خوردن غذا دراز بکشد؛ اسید می‌تواند از معده به مری بازگردد و باعث سوزش در قفسه سینه شود. این می‌تواند خواب شب شما را مختل کند.

فلفل تند مانع خواب آرام در شب

غذاهایی که می‌توانند باعث بازگشت اسید معده شوند:

 • غذاهایی که شما را داغ می‌کنند، مانند فلفل قرمز، سس‌های تند و …
 • غذاهای چرب مثل پنیر پیتزا، مرغ سوخاری و …
 • مرکبات
 • گوجه‌فرنگی

2. هر مدل از کافئین

کافئین تنها مختص قهوه نیست. این می‌تواند شامل شکلات‌ها، بستنی و هرچیزی با طعم شکلات باشد. از خوردن شکلات، به‌خصوص از نوع تلخ آن جلوگیری کنید. باوجود آنکه این شکلات‌ها منبعی خوبی برای آنتی‌اکسیدان‌ها هستند، هرچه تلخ‌تر باشند، کافئین بیشتری دارند. نوشیندنی‌های انرژی‌زا، چای سبز و … نیز دارای کافئین می‌باشند. بهتر است که تمامی آنها 6-7 ساعت پیش از خواب میل شوند.

3. همبرگر، سیب‌زمینی سرخ‌شده و هر غذای چرب دیگری

همبرگر، سیب‌زمینی سرخ‌شده

غذاهایی که چربی زیاد، آن هم از نوع اشباع شده دارند به زمان بیشتری برای هضم نیاز دارند و این می‌تواند بر روی خواب افراد تأثیر بگذارد. بهتر است این غذاها را زودتر و حداقل بدون سس‌های تند میل کنید.

4. قند و شکر

خوردن دسر، نوشیدنی‌های شیرین و هر آنچه که شکر دارد، می‌تواند خواب راحت در شب را از شما بگیرد. اختلال گهگاهی در خواب یک موضوع طبیعی است، اما شکر زیاد در بدن نه تنها می‌تواند خواب ما را به تعویق بیندازد، بلکه باعث بیدار شدن بیشتر نیز می‌شود. مصرف قند کمتر هم برای خواب بهتر و هم برای سلامتی مفید است.

5. تعادل در خوردن مایعات

تعادل در خوردن مایعات

درست همانطور که نباید قبل از خواب پرخوری کنیم، همین مسأله در مورد نوشیدنی نیز صدق می‌کند. مسلماً نباید با تشنگی به رختخواب بروید، اما خوردن حجم زیاد مایعات هم کار عاقلانه‌ای نیست. آبرسانی کافی به شما کمک می‌کند که بخوابید و خواب آرامی داشته باشید، اما زمان‌بندی مهم است. با این حال، خوردن بیش از اندازه مایعات درست قبل خواب، باعث می‌شود تا در طول شب از خواب عمیق بیدار شده و به دستشویی بروید.

خوردن چند وعده غدایی کوچک در طول روز بهتر از جمع کردن یکباره حجم زیادی از کالری است. وعده‌های غذایی سنگین، فرایند هضم غذا را کند می‌کنند. داشتن خواب آرام در شب زمانیکه احساس ناراحتی و سیری بیش از اندازه می‌کنید، سخت است.

رونمایی از اولین تلویزیون هوشمند با نام تجاری "نوکیا"

رونمایی از اولین تلویزیون هوشمند با نام تجاری "نوکیا"

زمانیکه نام برند "نوکیا" به گوشمان می‌خورد اولین چیزی که ذهنمان خطور می‌کند گوشی‌های این شرکت و سخت‌جانی آنها است. این چیزی است که ما نوکیا را با آن می‌شناسیم، اما این رویه قرار است در آینده تغییر کند و نوکیا زمینه فعالیت خود را گسترده‌تر کند. حتی اگر هم چنین اتفاقی نیفتد، نوکیا قصد دارد لایسنس خود را به فروشندگان شخص ثالث اعطاء کند تا بدین صورت در بازار محصولات دیگر نیز فعالیت داشته باشد.

طبق گزارشی که توسط Gadgets 360 منتشر شده است کمپانی هندی Flipkart با همکاری شرکت فنلاندی، اولین تلویزیون هوشمند از برند نوکیا را روانه بازار کرده است. این اولین محصول نوکیا در دسته‌بندی تلویزیون می‌باشد که توسط فیلپ‌کارت که یکی از بزرگترین فروشندگان آنلاین در هند به حساب می‌آید، معرفی شده است. Vipul Mehrotra، قائم مقام ارشد فیلپ‌کارت، شریک تجاری نوکیا در رابطه با این همکاری گفته است:

درک فلیپ‌کارت از نیازها و تقاضای مصرف کنندگان هندی و تسلط آن به بازار، به آنها کمک می‌کند تا تلویزیون‌های هوشمند برند نوکیا را قابل دسترس و اقتصادی تولید کنند.

اگر این تلویزیون‌ها همان چیزی باشند که او می‌گوید، این می‌تواند به نوکیا کمک کند تا دوباره به نامی مطرح در میان کاربران تبدیل شود. اما محصول جدید این کمپانی چه در چنته دارد؟

مشخصات تلویزیون جدید نوکیااولین تلویزیون هوشمند نوکیا

این تلویزیون دارای یک نمایشگر 55 اینچی LED با رزولوشن Ultra HD می‌بتشد. سیستم عامل این تلویزیون 4K به احتمال زیاد اندروید TV (برپایه اندروید 9.0) است. این دو بلندگوی 24 وات بخشی از سیستم صوتی این دستگاه از برندهای JBL و Harman می‌باشد. پردازنده این تلویزیون 4 هسته‌ای است و میزان حافظه رم و داخلی آن به‌ترتیب 2.25 و 16 گیگابایت می‌باشد. در حالیکه فلیپ‌کارت گفته است که سیستم عامل این تلویزیون بر پایه اندروید است، اما اشاره دقیق به Android TV نکرده است. نسبت ابعاد نمایشگر آن 16:9 و نرخ به‌روزرسانی آن 60 هرتز می‎باشد. این تلویزیون از فناوری‌های Dolby Vision و HDR10 پشتیبانی کرده و دارای سه پورت HDMI و دو پورت USB می‌باشد.

اولین تلویزیون هوشمند از برند نوکیا در بازار هند به قیمت 41999 روپیه، معادل 589 دلار آمریکا به فروش خواهد رسید. طبق گفته Gadgets 360 این تلویزیون از 10 دسامبر (19 آذر) برای کاربران قابل خریداری خواهد بود.

12345678910
last